
På ön Lyr i Bohuslän, bara ett stenkast från vattnet, har Louise och Per byggt ett hus med stark koppling till både platsen och vattnet. Här har tomtens förutsättningar fått styra arkitekturen – med generösa glaspartier och öppna sociala ytor där naturen är nära.
För Louise är Lyr långt ifrån en ny plats. Hon är uppvuxen på ön och tillbringade alla sina somrar här som barn. När möjligheten så småningom kom att stycka av en tomt från mark som familjen ägde kändes det naturligt att skapa något eget på platsen.
På tomten stod sedan tidigare ett mindre, äldre hus. Det skänktes bort mot att den nya ägaren tog hand om flytten, och därmed fanns möjligheten att börja om från början.
– Jag har en väldigt stark relation till ön. Det här är en plats som alltid har funnits i mitt liv, berättar Louise.
En gemensam tanke från första skissen
Arkitekten som fick uppdraget att rita huset har Louise känt sedan många år tillbaka. Redan från början märktes det att de delade samma syn på arkitektur, design och inredning.
– Vi tänker väldigt lika. När vi fick se den första skissen var det nästan precis så som vi själva hade föreställt oss huset. Det kändes rätt direkt, menar Louise.

Fönstren gör allt. Det är utsikten och känslan av att vara så nära vattnet som gör huset speciellt.
Louise

Huset ritades utifrån platsen och närheten till vattnet. Formen är relativt långsmal och planlösningen delas tydligt upp i en mer privat del och en social del. Mot havet öppnar huset upp sig med stora glaspartier och låter utsikten bli en del av rummet.
Bygget startade i november 2022 och till sommaren 2024 kunde Louise och Per flytta in.
– Arkitekten har sagt att han på många sätt ritade sitt eget drömhus. Som tur är verkar vi ha ungefär samma dröm, säger Louise.
Nära mellan ute och inne
En av grundtankarna var att skapa en nära kontakt med naturen utanför. De stora öppningarna mot vattnet gör att de sociala ytorna fortsätter ut mot terrassen, samtidigt som dagsljuset får en central roll i huset.
Även ovanifrån släpps ljuset in. Över köksdelen finns ett glastak som ytterligare förstärker känslan av rymd och öppenhet.
För Louise och Per är det just kombinationen av utsikten och de sociala ytorna som blivit allra bäst.
– Fönstren gör allt. Det är utsikten och känslan av att vara så nära vattnet som gör huset speciellt.


Glaslösningar anpassade efter huset
Vi på Alufront har levererat och monterat husets fönster, dörrar och glaspartier. De stora öppningarna och närheten till havet har ställt höga krav på både utformning och tekniska lösningar.
– En speciell detalj är de stora skjutpartierna som möts i ett helt stolpfritt hörn. När partierna öppnas upp försvinner gränsen mellan inne och ute och hela den sociala delen får en fantastisk rymd och öppenhet mot havet. En annan fin lösning är glassektionen som binder samman husets två delar. Den skapar både en naturlig övergång mellan huskropparna och släpper in ljus mitt i byggnaden, berättar Anders.
Byggnation
2022-2024
Lösningar från Schüco
Skjutdörr ASE 80 LC
Fast fönster FWS 50 och AWS 75
Kulör
Utsida – Grå Sablé YW355F
Insida – RAL 9016 glans 30
Glas
2-glas isolerruta, u-värde 1,1
Fotograf
Krister Engström



















